poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Nabiał w diecie niemowlaka - czarno na białym

Czy mogę już podawać swojemu dziecku produkty mleczne? Jeśli nie ma ono alergii na białko mleka krowiego odpowiedź brzmi – TAK! Jest jedno ALE. Otóż to Ale dotyczy wieku malca, w którym konkretne produkty możemy wprowadzać. Problem dotyczy: masła, serów, jogurtów, kefirów, maślanek i jaj. W niektórych przypadkach przyzwyczajanie młodego organizmu może się wydać nieco skomplikowane, ale to tylko pozory.

Masło – w przypadku dziecka karmionego piersią możemy zacząć wprowadzać już w 7 miesiącu życia, czyli w momencie, gdy zaczynamy rozszerzać dietę malca. Gdy dziecko jest karmione sztucznie masło również dodajemy w momencie rozpoczynania rozszerzania diety, w tym przypadku w 5 miesiącu. Jeśli chodzi o sposób podawania tego tłuszczu, to jest bardzo prosty. Do zupki warzywnej dodajemy łyżeczkę masła. Najlepiej, aby było ono pełnowartościowe i wysokiej jakości.


Jajko – gdy dziecko jest karmione piersią, to gdy skończy 8 miesięcy co drugi dzień dodajemy do jego zupki pół ugotowanego na twardo i pokruszonego żółtka. Robimy tak przez dwa miesiące aż do ukończenia 10 miesięcy. Po tym czasie możemy podawać całe żółtko również co drugi dzień. Całe jajko możemy dać malcowi najwcześniej gdy skończy 11 miesięcy. Tą samą procedurę stosujemy w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, ale zaczynamy w momencie, gdy dziecko skończy 6 miesięcy, czyli po dwóch miesiącach od rozpoczęcia rozszerzania diety. Następnie po dwóch miesiącach przechodzimy do podawania całego żółtka co drugi dzień i najwcześniej po 11 miesiącu wprowadzamy całe jajko. Dzieciom w wieku 1-3 lat możemy podawać całe jajko 4-5 razy w tygodniu.

Jogurt, kefir, maślanka – w diecie dziecka karmionego piersią może pojawić się w 11 miesiącu. Natomiast w diecie dziecka karmionego mieszanką w 8 miesiącu życia. Oczywiście podawanie rozpoczynamy od jednej łyżeczki i dajemy wyłącznie produkty naturalne bez dodatku cukru.

Ser  biały – podobnie jak jogurty, kefiry i maślanka

Ser żółty – jest tłusty i ciężkostrawny, dlatego też można go wprowadzić do diety niemowlaka dopiero w drugim roku życia. Zawiera bardzo dużo wapnia, więc nie rezygnujmy z niego całkowicie.
 
Nie takie trudne jak się wydawało!

44;mso-fareast-language:PL'>Nie takie trudne jak się wydawało!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz