poniedziałek, 25 lipca 2016

Trudna sztuka mięsa – trochę o wprowadzaniu mięsa do diety niemowlaka

          Są przeciwnicy i zwolennicy jedzenia mięsa. Decydując się na wprowadzenie go do menu niemowlaka powinniśmy dokładnie przyjrzeć się poszczególnych jego gatunkom i poznać wartości odżywcze, jakie każdy z nich posiada. Układ pokarmowy małego dziecko znacznie różni się od układu pokarmowego osoby dorosłej, dlatego powinniśmy dokładnie rozważyć podawanie niektórych rodzaji mięsa, które na co dzień sami spożywamy. Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że mięso jest bardzo ważnym składnikiem w diecie każdego człowieka. Jest źródłem żelaza, białka, witamin oraz tłuszczy. Gdy decydujemy się na niepodawanie go dziecku musimy ich brak uzupełnić innymi pokarmami, co może być dosyć trudne w przypadku niemowlaka.
      Podjęliśmy decyzję i chcemy zacząć wprowadzać mięso do diety naszej pociechy. Kiedy najlepiej to zrobić i jakie gatunki wybrać? O tym poniżej.

        Po 6 miesiącu życia (w przypadku dziecka karmionego piersią, lub po 5 jeśli dziecko pije mleko modyfikowane) – możemy zacząć podawać dziecku mięso. Może to być mięso z kurczaka, indyka, królika lub cielęcinę. Możemy wtedy wprowadzać również ryby. Najlepiej na początek wybrać dorsza, łososia albo mintaja.
        Po 10 miesiącu (w przypadku dziecka karmionego piersią, lub po 8 jeśli dziecko pije mleko modyfikowane) życia dziecka możemy zacząć podawać mu mięso wieprzowe i wołowe. Jednak, gdy u dziecka występuje ryzyko alergii  zaczekajmy do ukończenia przez nie 1 roku życia. Nie należy również podawać mięsa wołowego dzieciom ze skazą białkową. Jeśli chodzi o mięso wieprzowe to najlepszym wyborem będzie chudy schab.
W jaki sposób zacząć podawać dziecku mięso?
      Przez pierwsze dwa tygodnie  rozszerzania diety dziecko karmione piersią je warzywa. Zazwyczaj są to jedno lub dwuskładnikowe zupki z dodatkiem odrobiny tłuszczu ( pół łyżeczki masła na porcję lub łyżeczka oliwy z oliwek). Następnym krokiem (najwcześniej po dwóch tygodniach) jest dodanie do tych zupek odrobiny mięsa.  Dziecko karmione sztucznie otrzymuje pierwsze mięsko po miesiącu od rozpoczęcia rozszerzania diety (czyli po skończeniu 5 miesięcy). Przez pierwszy miesiąc wprowadzania dodajemy do zupki dwie łyżeczki 10 g rozdrobnionego mięska  - po dwóch miesiącach ilość tę zwiększamy do 15 g a po kolejnych dwóch do 20 g. Na początku przez pierwsze 4 miesiące) mięso to należy gotować w osobnej wodzie lub na parze, aby dziecko nie jadło jego wywaru. Następnie dodać do przecieru warzywnego, nie zapominając o dodatku tłuszczu w postaci masła lub oliwy. Dopiero po skończeniu przez dziecko karmione piersią 10 miesiąca życia a przez dziecko karmione sztucznie 8 możemy zacząć przygotowywać zupy na bazie mięsa. Najlepiej, aby to było ono chude. 
        Niemowlętom poniżej 1 roku życia lepiej nie podawać podrobów ani mięsa z kaczki. Ograniczmy także podawanie tłustego rodzaju mięsa wieprzowego. Gdy malec będzie miał już ząbki możemy oprócz podawania mięska w zupie robić z niego pulpety. Oczywiście nie smażymy ich tylko dusimy lub gotujemy na parze. Na początku kawałeczki mięska, które wrzucamy do zupki powinny mieć konsystencję papki potem możemy je drobno kroić a następnie dawać dziecku kawałki mięsa do pogryzienia. Nie bójmy się, dziecko też człowiek J. Na pewno polubi nasze mięsne dania.  Zwracajmy jednak uwagę na ewentualne niestrawności ze strony układu pokarmowego maluszka. W razie konieczności wróćmy do samych warzyw, po to, aby po kilku dniach ponownie spróbować wprowadzać mięsko.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz