niedziela, 31 lipca 2016

Ten nieszczęsny gluten


Słyszymy o nim wiele złego. Jednak, czy naprawdę warto się obawiać? Myślę, że nie. Chyba, że w rodzinie zdarzyły się przypadki nietolerancji glutenu. Wtedy musimy zwracać szczególną uwagę na malca, w momencie rozszerzania jego diety o ten składnik. Wprowadzanie glutenu to dosyć skomplikowany proces. Dlatego podsumowując wszystkie zebrane informacje chciałam go jak najbardziej uprościć.

            Zacznijmy od tego, jak jest karmione nasze, naturalnie dziecko czy sztucznie?


Jeśli dziecko jest karmione naturalnie:

Zaczynamy wprowadzanie glutenu już w 5 miesiącu – 1 raz dziennie podajemy 1 płaską łyżeczkę (ok. 2-3 g) kaszki glutenowej (pszennej). Najlepiej, aby była ona neutralna w smaku bez żadnych owoców. Tą łyżeczkę kaszki glutenowej rozpuszczamy w 100 ml mleka mamy.

W 6 miesiącu życia dziecka – dalej podajemy gluten w ilości takiej jak w poprzednim miesiącu.

W 7 miesiącu życia dziecka – jeśli nie wystąpiły żadne reakcje w organizmie dziecka. Możemy zacząć podawać pełną porcję kaszki glutenowej, czyli około 150 ml. Nadal możemy kaszkę rozpuszczać w mleku mamy lub gdy jest to kaszka mleczna na wodzie. W tym momencie zazwyczaj zaczynamy rozszerzać dietę malca, więc możemy dodać tą kaszkę do jakiejś papki warzywnej lub owocowej. Można również wprowadzać kaszki o różnych smakach.

W 8 i 9 miesiącu życia dziecka -  ilość porcji możemy zwiększyć do 180 ml.

 W 10 miesiącu – możemy zacząć podawać dziecku inne produkty spożywcze zawierające gluten (biszkopt, chleb, makaron).

Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym:

Zaczynamy wprowadzanie glutenu  w 6 miesiącu życia dziecka. 1 raz dziennie podajemy 1 płaską łyżeczkę (ok. 2-3 g) kaszki glutenowej (pszennej) lub zwykłej manny. Najlepiej, aby była ona neutralna w smaku bez żadnych owoców. Tą łyżeczkę kaszki glutenowej rozpuszczamy w 100 ml mleka modyfikowanego.

W 7 miesiącu życia dziecka - dalej podajemy gluten w ilości takiej jak w poprzednim miesiącu. Możemy już go dodawać nie tylko do mleka, ale także do przecierów warzywnych i owocowych.

W 8 miesiącu życia dziecka – 1 raz dziennie do mleka lub dania dosypujemy 6 g kaszki z glutenem, czyli już 2 – 3 łyżeczki.

W 9 miesiącu życia dziecka – dopiero teraz możemy zrobić dziecku normalną porcję kaszki (ok. 180 ml).

W 10 miesiącu – możemy zacząć podawać dziecku inne produkty spożywcze zawierające gluten (biszkopt, chleb, makaron).


           Podsumowując. Zasady wprowadzania glutenu ciągle się zmieniają. Tu przedstawiłam najnowsze. Zauważyłam, ze według badań należy wprowadzać gluten wcześniej niż robiłam to ja swojemu dziecku kilka lat temu. Ważne jest jednak to, aby unikać zbyt późnego jego wprowadzania, myśląc, że w ten sposób ochronimy dziecko przed celiakią. To mylne. Czytałam o tym wielokrotnie. Istotne jest również to, aby ekspozycja na gluten nie trwała krócej niż dwa miesiące. Organizm musi się do niego przyzwyczaić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz