środa, 6 lipca 2016

Domowe sposoby na kaszel u dziecka


Domowe sposoby na kaszel u dziecka



Każdy rodzic  z pewnością niejednokrotnie zmagał się z infekcją u dziecka. Jeżeli nie to jest szczęściarzem, ale i jemu pewnego dnia przyjdzie walczyć z wirusem. Każda infekcja wiąże się z katarem, kaszlem lub bólem gardła. Dla małych dzieci są to bardzo uciążliwe dolegliwości. Jeżeli chodzi o kaszel to zaburza on spokojny sen, oddychanie a także jedzenie. Małe dziecko nie potrafi powiedzieć, co mu dolega, że jest mu duszno, że go coś boli. Jedynym sposobem, w jaki komunikuje rodzicom swój problem jest płacz. Niestety nie jest on sprzymierzeńcem bólu gardła i kaszlu. Przeziębienie, a co za nim idzie także kaszel najczęściej dopadają dzieci w wieku przedszkolnym. Jeżeli w domu chorego przedszkolaka jest młodsze rodzeństwo istnieje duże prawdopodobieństwo, że infekcja zaatakuje także malucha.
Domowe sposoby łagodzenia  kaszlu nie zwalniają opiekuna z wizyty u pediatry. Można je stosować jedynie wtedy, gdy mamy 100% pewności, że infekcja ma łagodny przebieg i nie wymaga podania antybiotyku. W przeciwnym razie możemy dziecku zaszkodzić bardziej niż pomóc. Gdy ogólny stan małego pacjenta jest dobry a kaszel nie mija możemy wspomóc jego organizm domowymi sposobami. Niestety nie wszystkie można stosować u niemowląt.
Oto co możemy zrobić w przypadku kaszlu u dziecka biorąc pod uwagę jego wiek:      
  •  Nawilżanie powietrza (od urodzenia) – ułatwia oddychanie, minimalizuje podrażnienie gardła, zmniejsza kaszel. Możemy nawilżać powietrze specjalnym nawilżaczem, który utrzyma w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgotności. Dobrym sposobem jest również rozwieszanie mokrych pieluch lub ręczników w pokoju dziecka. Na jakość powietrza wpływa również częste wietrzenie pomieszczenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
  •       Podawanie dużej ilości płynów (od urodzenia) – nawilżają one podrażnioną śluzówkę gardła, co minimalizuje suchy kaszel. Niemowlę karmione piersią można częściej przystawiać a pijącemu mleko modyfikowane podawać między karmieniami wodę.
  •          Oklepywanie pleców (od urodzenia) – pomaga pozbyć się z płuc nagromadzonej wydzieliny i ułatwia jej odkrztuszanie. Podawanie płynów dodatkowo sprawi, że oklepywanie przyniesie lepsze rezultaty. Dziecko sadzamy na swoich kolanach i dłonią złożoną w łódkę delikatnie oklepujemy plecy przez kilka minut. Jeżeli niemowlę nie potrafi siedzieć wówczas kładziemy je na brzuszku na swoich kolanach i wtedy oklepujemy.
  •        Kąpiel w wodzie z dodatkiem wywaru z tymianku (od urodzenia) – napar z tego ziela ma działanie bakteriobójcze, rozrzedzające wydzielinę oraz zapobiegające rozwojowi infekcji. Dwie łyżki suszonych ziół zalewamy 0,5 l wrzącej wody. Następnie wywar odcedzamy i dolewamy do kąpieli.
  •      Inhalacje solą fizjologiczną (od 6 miesiąca) – nawilżają błony śluzowe, rozrzedzają wydzielinę, udrażniają nos. Możemy je wykonywać elektrycznym inhalatorem, który wytwarza parę. Inhalator posiada specjalną maseczkę zakładaną na nos i usta. Maseczka połączona jest z inhalatorem specjalna rurką, którą przepływa powietrze wytwarzające parę z soli fizjologiczne. Inhalacje należy wykonywać 3 -4 razy dziennie po 10-15 minut.
  •            Herbata z lipy (od 6 miesiąca) – ma działanie uspokajające  i nawilżające dzięki czemu łagodzi napady kaszlu. Taką herbatę najlepiej podać dziecku przed snem. Napar z lipy pomaga również obniżyć gorączkę oraz działa napotnie.
  •     Sok z buraka (od 6 miesiąca) – działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, zmniejsza kaszel i chrypkę. Buraka należy zetrzeć na tarce, dodać trzy łyżki cukru a następnie zagotować. Wytworzony sok możemy podawać dziecku po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.
  •        Sok z czarnego bzu (po 1 roku życia) – łagodzi kaszel, działa napotnie, pomaga zwalczyć infekcję poprzez wzmocnienie organizmu. Możemy kupić w aptece gotowy sok i dodawać go do herbaty lub zrobić go sami. Aby przygotować sok musimy posiadać owoce lub kwiaty tego krzewu. Należy jednak zawsze pamiętać, że nie wolno spożywać owoców surowych, gdyż grozi to zatruciem.
  •       Syrop z cebuli (po 1 roku życia) – wspomaga organizm w walce z infekcją, działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo, ma działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Wykonanie syropu jest bardzo proste. Należy drobno pokroić dwie cebule, następnie zsypać co najmniej 5 łyżkami cukru i odstawić w chłodne miejsce do czasu, aż cebula puści sok.
  •            Mleko z masłem i z miodem ( po 2 roku życia) – łagodzi suchy drażniący kaszel, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Napój taki mogą pić jedynie dzieci, u których nie stwierdzono alergii na białko mleka kurzego i na miód.

Jeżeli pomimo stosowania powyższych kuracji kaszel u dziecka nie znika należy poszukać jego przyczyny w alergii. Jest to bowiem najczęstsza przyczyna kaszlu i kataru u dzieci zaraz po infekcjach. Możliwe, że duszący kaszel trwa długo bądź pojawia się okresowo. Wtedy należy przyjrzeć się otoczeniu dziecka i temu co spożywa.

Kaszel potrafi uprzykrzyć życie malca. Jednak według lekarzy działa on także na korzyść dziecka. Dzięki odruchowi kasłania organizm pozbywa się zalegającej wydzieliny, czyli głównego źródła bakterii i zarazków. Dlatego miejmy na celu łagodzenie a nie zwalczanie kaszlu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz