wtorek, 12 lipca 2016

Rozszerzanie diety alergika


         W momencie, gdy okazuje się, że nasze dziecko ma alergię stajemy przed trudnym wyzwaniem. Jest jeszcze trudniej, gdy przed nami rozszerzanie diety malucha. Jak to robić? Czy nowe produkty wprowadzać podobnie jak u zdrowego dziecka? Te pytania zadaje sobie każdy rodzic będący na początku rozszerzania diety swojego małego alergika. Zadanie jest utrudnione ponieważ nie wiemy, które produkty i w jakim stopniu mogą spowodować alergię. Kolejnym problemem jest rozpoznanie alergii i objawów o niej świadczących. Warto trzymać się kilku zasad:

          Nowości do diety dziecka wprowadzamy w tym samym wieku, co zdrowemu dziecku. Zbytnie opóźnianie podania określonych produktów może wywołać skutek odwrotny niż byśmy chcieli, czyli przyczynić się do alergii. Dietę dziecka z podejrzeniem alergii rozszerzamy pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia. Oznacza to, że nowe produkty możemy zacząć podawać już po ukończeniu 4 miesiąca życia w przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym. Malec w takim momencie nie powinien być chory ani osłabiony np. szczepieniem lub ząbkowaniem.

          Małe ilości. Początkowo podajemy jedynie 2-3 łyżeczki nowego pokarmu. Dobrze przy tym również nakarmić dziecko piersią. Podajemy jeden nowy produkt dziennie przez kilka dni  stopniowo ,ale powoli zwiększając jego ilość i obserwujemy  malca. Objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to: biegunka, zaparcia, krew lub śluz w kupce, ból brzuszka, wzdęcia, płaczliwość ,wysypka. Gdy któryś z objawów się pojawi zaprzestajemy podawania nowego pokarmu i po kilku dniach przerwy, gdy dziecku się poprawi zaczynamy podawać inny.

          Unikamy produktów najczęściej powodujących alergię. Zaliczamy do takich: gluten, jajko, cytrusy, orzechy, miód, czekoladę, mleko i przetwory mleczne, soja.  Jeśli u dziecka wystąpiła już alergia na jakikolwiek produkt spożywczy ryzyko pojawienia się uczulenia na wymienione produkty jest zwiększone.


         Czytamy etykiety. Jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego w jego diecie nie powinno być śladu tego produkty. To samo dotyczy produktów dostępnych w sklepach, na których opakowaniach często możemy znaleźć informację „zawiera śladowe ilości np. soi, orzechów”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz